Vannak nehezen szaporítható kultúrák – nem szívesen adnak alacsonyabb hajtásokat. A klasszikus példa a szőlő. A saját gyökerű szőlő azonban nem ritka. A szaporodás során a hajtásokat mézoldatba áztatják. Más kultúrák ezzel a gyógymóddal még gyorsabban növekszenek.
A méhek által részben megemésztett nektár szénhidrátot, vitamint, 35 ásványi anyagot tartalmaz. És még enzimek, fehérje- és nitrogéntartalmú vegyületek, aminosavak, egyéb biológiailag aktív anyagok, összesen körülbelül 300 komponens. A növények energiaforrása.
Ez a virágméz, amely biogén stimulánsokat és fitohormonokat tartalmaz. A cukorszirupban nincsenek jelen.
Ez egy természetes hormon és gombaölő. A dugványok gyökerezésekor a méz nemcsak az alsó folyamatok gyors megjelenéséhez és aktív fejlődéséhez járul hozzá, hanem a vágást is fertőtleníti.
Hogyan készítsünk és használjunk mézes-fahéjas oldatot
Nincs konszenzus a koncentrációról. De általában a dugványok áztatásához 1 evőkanálnyi mézet és egy kávéskanálnyi fahéjat tesznek 1 liter vízhez. Van, aki pedig 1 teáskanálnyi mézet és csak egy nagyon pici őrölt fahéjat tesz 200 ml vízhez.
A méz könnyű és gyors feloldódásához először kis mennyiségű meleg (nem forró!) Folyadékban oldjuk fel, majd tiszta hideg vízbe öntjük és többször, jó alaposan megkevergetjük.
A dugványokat teljesen vagy csak az alsó részét merítjük az oldatba. Hagyja telítődni biológiailag aktív anyagokkal 24 óráig. Áztatáskor a tartályt és a dugványokat üvegkupakkal vagy átlátszó műanyag zacskóval fedjük le.
A fás szárú, vagy a gyengébb hajtásokat adó növények több időt igényelnek, lágyszárúak és könnyen szaporíthatók - kevesebbet. Az olyan szorosan gyökerező növényeknek, mint a szőlő, 2 napra van szükség, hogy a mézes vízbe mártózzanak.